Schetsen vandaag, animaties morgen
Wat op vrijdag 30 januari plaatsvond, leek misschien op een gewone studentenpresentatie, maar voor wie minder bekend is met de animatie- en creatieve wereld, was het eigenlijk een inspirerend kijkje in de toekomst. Hier zie je namelijk hoe nieuwe animatiefilms en series voor het eerst echt tot leven komen. Ideeën die een paar maanden eerder nog bestonden uit losse schetsen en eerste ingevingen, groeien hier uit tot sterke concepten die klaar zijn voor hun volgende stap richting de professionele animatiewereld.
Tijdens de minor Development for Visual Storytelling (van St. Joost School of Art & Design, onderdeel van Avans Hogeschool) werken studenten maandenlang aan hun eigen animatie- of filmconcept. In september begint dat vaak heel klein: een idee, een personage, een sfeer of een wereld die nog nauwelijks vorm heeft. Gedurende het semester krijgen die eerste gedachten steeds meer richting. Verhalen worden scherper, personages krijgen karakter en de visuele stijl wordt steeds duidelijker. Stap voor stap ontstaat een concept met een eigen identiteit.
Lees verder onder de foto
En daarbij draait het om veel meer dan alleen tekenen of animeren. Studenten onderzoeken vooral vragen als: waar gaat mijn verhaal écht over? Wie wil ik bereiken? Welke sfeer past daarbij? Hoe ziet de wereld eruit waarin het verhaal zich afspeelt? En minstens zo belangrijk: hoe pitch ik mijn idee zodat anderen net zo enthousiast worden als ikzelf?
Want in de animatiewereld begint alles met een sterk concept. Pas wanneer producenten of studio’s overtuigd raken van een idee, kan een film of serie daadwerkelijk gemaakt worden. Daarom ligt in deze minor de nadruk op ontwikkeling: het bouwen van een stevig fundament waarop een toekomstig project verder kan groeien.
Tijdens het traject krijgen studenten begeleiding van professionals uit de animatie- en filmindustrie, uit binnen- en buitenland. Dit jaar waren dat onder andere Mark Hoffmeier, Charlotte Hamlyn en Edwin Rhemrev. Zij delen hun praktijkervaring en helpen studenten hun verhalen, beelden en presentatie verder te verfijnen. Zo leren studenten niet alleen creatief werken, maar ook hoe ze hun ideeën professioneel en overtuigend kunnen presenteren.
Lees verder onder foto
De Pitch
De presentatie in januari is vervolgens het feestelijke moment waarop alles samenkomt. Studenten pitchen hun projecten voor medestudenten, docenten en vaak ook mensen uit het werkveld. Ze laten zien hoe hun idee in enkele maanden is uitgegroeid tot een compleet animatieconcept, met personages, sfeer, stijl en een duidelijke richting voor het verhaal.
Voor de studenten voelt deze dag vaak als een eindpunt én een nieuw begin tegelijk. Het project waarmee ze nu naar buiten treden kan later uitgroeien tot een afstudeerfilm, een festivalfilm of zelfs een professionele productie. Veel animatieprojecten beginnen precies hier: bij een eerste overtuigende pitch.
Voor bezoekers is het vooral een leuke ontdekkingstocht: je ziet hier de makers en verhalen die misschien over een paar jaar op festivals, streamingdiensten of in de bioscoop opduiken. Het is een plek waar nieuw talent zichtbaar wordt en waar de energie en ambitie van jonge makers voelbaar is.
Dit jaar werden de projecten beoordeeld door een professionele jury, bestaande uit Agnès Bizzaro van Cartoon Springboard, Sem Assink van Capybara Animation en animator Kayne Bosch. Zij bekeken alle pitches en kozen uiteindelijk het project dat inhoudelijk, visueel en qua presentatie het meest overtuigde.
En de winnaar is: De winnaar werd Miracle Pulse, een 2D-comedyserie met een onderliggende boodschap over acceptatie. De jury was vooral enthousiast over hoe goed verhaal, vormgeving, doelgroep en de uitgewerkte plannen voor afleveringen op elkaar aansloten. Ook de pitch zelf was helder en energiek gebracht.
Het project is ontwikkeld door Marie Aarts, Måns Balhuizen en Senna Koudijs. Als prijs mogen zij dit jaar afreizen naar het animatiefestival van Annecy, een van de belangrijkste ontmoetingsplekken voor animatiemakers wereldwijd. Daar krijgen zij de kans om inspiratie op te doen, professionals te ontmoeten en hun project verder te ontwikkelen.
Zo laat deze presentatiedag uiteindelijk zien hoe een paar eerste schetsen kunnen uitgroeien tot projecten die klaar zijn voor een professionele toekomst. Wat begint in een klaslokaal, eindigt op een podium waar nieuwe makers hun eerste grote stappen zetten richting de animatiewereld, vol energie, nieuwe ideeën en veelbelovende plannen voor de toekomst.












