Kaboom! Waar animatie je raakt (en niet meer loslaat)

Op 21 maart vond de Award Night plaats van het Kaboom Animation Festival, het grootste animatiefestival van Nederland en België. De Kaboom Awards zijn de meest begeerde prijzen van het festival. En dat is niet zomaar.
De winnaars in de categorie Best Short Film en Best Dutch Short komen automatisch in aanmerking voor de Academy Awards, oftewel de Oscars. Bovendien gaan meerdere winnaars richting de Annie Awards, de belangrijkste onderscheiding in de animatiewereld. Kortom: het winnen van een Kaboom Award betekent zichtbaarheid op het wereldtoneel!
De animatiestijlen én de onderwerpen die deze avond voorbijkwamen, lieten de veelzijdigheid van het medium in volle glorie zien, van een prachtige stopmotion over een man in een bejaardentehuis die langzaam in een vogel verandert om te ontsnappen, tot een intrigerende documentaire over de mensen die voor zelfrijdende auto’s omgevingen in kaart brengen, tot een indringende verbeelding van het leven met een groot geheim.
Veel winnende films behandelden zwaardere onderwerpen, misschien ook niet zo gek in deze tijd. Het publiek kwam met een vol hoofd naar buiten, maar dat maakte de feeststemming er bepaald niet minder om. Goede animatie mag best iets losmaken.

De winnaar van de Beste Nederlandse Studentenfilm (sinds dit jaar mede mogelijk gemaakt door Keep an Eye) werd Uliana Gromyko. Zij won met haar autobiografische film Error: Connection Lost. Gromyko put uit haar eigen jeugd als kind van migranten, opgegroeid in Oekraïne in de vroege jaren 2000. Het verhaal volgt Uliana zelf en haar broer, die met hun familie naar Nederland verhuizen. Het behandelt onderwerpen als armoede, migratie en politieke instabiliteit, ervaringen die vaak onuitgesproken blijven, maar die Gromyko een stem geeft. De verbinding die ze met haar broer na zijn terugkeer naar Oekraïne ten tijde van de oorlog probeert te bewaren, wordt uiteindelijk op tragische wijze verbroken.
Technisch is de film even eigenzinnig als het verhaal zelf: Gromyko bouwde haar eigen ASCII-animatietool, een beeldtaal die de persoonlijke aard van de film weerspiegelt.
Dankzij de samenwerking met de Keep an Eye Foundation wordt Gromyko bovendien ondersteund met internationale festivaldistributie via Kaboom Distribution, zodat haar film ook buiten Nederland een publiek kan vinden. Een mooie opstap voor een veelbelovend talent.
Een ander onderdeel waar Keep an Eye en Kaboom in samenwerken is de Best Debutant Award 2026. Die werd eerder in de week uitgereikt aan Bram Fokkens. Hij mag als winnaar naar Annecy Animation Film Festival.
Foto’s: © Jaime Korbee | www.co-creator.nu












