Index van deze Keep an Eye onderzoekspagina’s
→ Overzicht landelijke jazzcompetities in Nederland. → Doorgebroken jazzmusici na de International Jazz Award. → Over Jong Metropole en de winnaars. → Jong Metropole, waar talent bloeit en doorgroeit. → Maker zoekt Maker – inhoud en impact. → Pouloeuff, srpingplank voor jong talent. → Het unieke podium van Wonderfeel. → Vliegende start voor jong ontwerptalent. → Photography stipendia, lens op de toekomst. → Tussen water, muziek en woorden: De Jazz Gems. → Als talent opvalt: Van klaslokaal naar catwalk. → Van stilte naar soundtrack: filmmuziek in de spotlight.
Wonderfeel is een jaarlijks terugkerend driedaags openluchtfestival voor klassieke muziek, opgericht in 2015. Het vond jarenlang plaats in het landgoed Schaep en Burgh in ’s-Graveland en verhuist in 2025 naar Landgoed Groeneveld bij Baarn. Het festival staat bekend om zijn ongedwongen, festivalachtige sfeer – soms het “Lowlands van de klassieke muziek” genoemd – en programmeert een breed scala aan muziekstijlen (barok, bewerkingen van bekende klassiekers en nieuw werk met invloeden uit jazz, pop en niet-westerse tradities). Wonderfeel trekt jaarlijks zo’n 9.000 bezoekers, met concerten verspreid over 6–7 podia. Naast muziek worden ook dans, toneel, poëzie en andere kunstvormen gepresenteerd, plus natuurwandelingen, yoga en kinderactiviteiten.
Organisatie en missie
Festival Wonderfeel wordt georganiseerd door Stichting Wonderfeel. Voorzitter is sinds de start Mei Li Vos en bedenker van het festival is Georges Mutsaers. De missie van het festival is het bieden van “een indringende ervaring met klassieke muziek” in een natuurlijke, toegankelijke context. Wonderfeel wil musici en publiek inspireren en verbinden door klassieke muziek buiten de traditionele zalen te presenteren; daarbij staat openheid en nieuwsgierigheid centraal. Het festival zoekt voortdurend naar vernieuwing en duurzaamheid, onder meer via de samenwerking met Natuurmonumenten en het benadrukken van een groene omgeving.
Wonderfeel binnen het festivallandschap
Waardering vanuit media, bezoekers en professionals
Wonderfeel ontvangt consistent lovende recensies van grote media als NRC Handelsblad, de Volkskrant, en Trouw.
- Media prijzen de vernieuwende aanpak: klassieke muziek presenteren als onderdeel van een ontspannen festivalbeleving.
- Bezoekers waarderen de combinatie van muziek, natuur en vrije sfeer: vaak omschreven als “buiten zijn en cultuur beleven” in één.
- Professionals binnen de muzieksector zien Wonderfeel als een belangrijk podium voor jong talent en voor vernieuwende projecten in de klassieke muziek.
De publieksgroei (van ongeveer 5.000 bezoekers in 2015 naar meer dan 9.000 bezoekers recent) laat zien dat het festival stevig is ingeburgerd.
Rol in de ontwikkeling van klassieke muziekfestivals
Wonderfeel heeft een trend gezet in het informeler presenteren van klassieke muziek.
Andere initiatieven, zoals klassieke concerten in parken, stadsstranden of buitenlocaties, zijn mede geïnspireerd door het succes van Wonderfeel.
Daarnaast heeft het festival een belangrijke rol gespeeld in de opkomst van interdisciplinaire producties waarbij klassieke muziek wordt gecombineerd met bijvoorbeeld theater, dans, literatuur en beeldende kunst — vaak aangedreven door programmaonderdelen zoals de Keep an Eye Productieprijs.
Toonaangevend, vernieuwend of niche?
- Toonaangevend: Binnen de klassieke muzieksector in Nederland wordt Wonderfeel zeker als toonaangevend beschouwd, vooral op het gebied van vernieuwende presentatievormen.
- Vernieuwend: Wonderfeel laat zien dat klassieke muziek buiten de concertzaal nieuwe publieksgroepen kan bereiken, zonder het artistieke niveau te verlagen.
- Niche: Hoewel toegankelijker dan veel traditionele klassieke festivals, blijft Wonderfeel wel binnen het segment van ‘geïnteresseerde cultuurbezoekers’, en mikt het dus niet op massale mainstreampopulariteit zoals bijvoorbeeld Pinkpop of Lowlands.
Keep an Eye Productieprijs op Wonderfeel: rol en impact
De Keep an Eye Productieprijs is een vast onderdeel van het Wonderfeel-programma. Jaarlijks wordt er één winnaar gekozen die een volledig nieuw podiumwerk maakt en presenteert tijdens het festival. De winnaar krijgt een beurs van €10.000 en ondersteuning van Keep an Eye/Wonderfeel om die productie te realiseren en in première te laten gaan op Wonderfeel. Zo krijgt de prijs een prominente plek in het festival: de nieuw gecreëerde voorstelling staat op de programmakaart en wordt publiekelijk aangekondigd.
Festivalcommunicatie en persberichten vermelden de Keep an Eye-prijs expliciet. Zo berichtte NRC bij de tiende editie (2024): “Thomas van Dun. Hij is dit jaar de winnaar van de Keep an Eye Productieprijs, die jonge makers in staat stelt om voor Wonderfeel een volledig podiumwerk te ontwikkelen.” Dit laat zien dat landelijke media de prijs en de winnaar koppelen aan het festivalprogramma. Ook de festivalgidsen en website noemen steevast de prijs als een speciaal project met eigen podium (de premièrefase plus tour na Wonderfeel).
Effect op loopbaan van winnaars
Uit de ervaringen van winnaars blijkt dat de Keep an Eye Productieprijs vaak deuren opent:
- Start en doelstelling: Sinds 2019 kent Wonderfeel in samenwerking met de Keep an Eye Foundation jaarlijks een aanmoedigingsprijs voor jong talent uit, officieel de Keep an Eye Productieprijs. De prijs is bedoeld om jonge, veelbelovende muzikanten en makers (solisten, componisten, muziektheatermakers, ensembles) de kans te geven hun artistieke ideeën te realiseren.
- Inhoud van de prijs: Winnaars ontvangen een geldbedrag van €10.000 waarmee zij een nieuwe complete podiumproductie ontwikkelen. Deze productie gaat het jaar erop in première op Wonderfeel en maakt daarna een tour langs andere festivals. Daarbij staat muziek centraal, maar wordt van de winnaar ook verwacht dat hij/zij samenwerkt met andere kunstdisciplines (bijvoorbeeld theater of beeldende kunst). De Keep an Eye Foundation betaalt de prijs, terwijl Wonderfeel de winnaar ondersteunt bij de realisatie van het project.
- Uitreiking en begeleiding: Een vakjury van deskundigen (programmadirecteuren, componisten, musici, etc.) kiest de winnaar. De prijs biedt naast geld ook een podium en intensieve artistieke begeleiding. Zoals de eerste winnares Diamanda Dramm zelf beschreef: de Productieprijs was “een waanzinnige kans” die haar de steun en expertise gaf om een grotere stap in haar carrière te maken. Keep an Eye helpt jonge talenten verder ontwikkelen en benadrukt met deze prijs verbinding tussen muziek en maatschappij.
Reacties van jury, pers en publiek
- Jury: De vakjury – bestaande uit bekende musici en festivaldirecteuren – reageert bij de toekenning vaak enthousiast. Bij de bekendmaking van Nienke Nasserian (2023) merkte de jury op: “Je moet het maar durven: voor een jury je innerlijke zoektocht naar geluk pitchen. Nienke deed het met zoveel energie, eigenheid én een vleugje ironie, dat ze ons in no time had overtuigd dat dit een podium op Wonderfeel verdient.” Dergelijke quotes illustreren dat het niveau van de inzendingen hoog wordt ingeschat en dat de jury enthousiast is over de creativiteit van de winnaars.
- Pers: Muziek- en cultuurjournalisten behandelen de prijs en producties positief. NRC publiceerde bijvoorbeeld een interview met Nienke Nasserian, waarin stond dat zij haar idee “met de tienduizend euro van de Keep an Eye Prijs” kon verwezenlijken. In recensies wordt het werk van winnaars vaak geprezen: de NRC-recensie noemt Nienkes solo-opera RISE bijvoorbeeld “een even verbijsterende als hilarische spokenword-zang-beweeg-act” met een “vrolijke flair” en “een heerlijke chaos.” Zulke omschrijvingen benadrukken het verrassende en energieke karakter van de winnende voorstellingen.
- Publiek: Bezoekers reageren positief op het festival als geheel, waar de Keep an Eye-producties deel van uitmaken. In perscitaten wordt opgemerkt dat het publiek vertrok met “een muzikaal kalverliefdegevoel” en het festival een “paradijs, een ontsnapping” noemde. Hoewel dit niet specifiek alleen over de productieprijs gaat, suggereert het dat de festivalervaring inclusief deze nieuwe producties enthousiast is ontvangen. (Uiteraard zijn er geen kwantitatieve publiekspeilingen, maar bezoekersaantallen en herhaalde positieve quotes uit media spreken voor zich.)
De winnaars
- Diamanda Dramm (2019):
Vioolvirtuoos Diamanda La Berge Dramm won in 2019. Ze speelde op 13-jarige leeftijd een Andriessen‑première in het Concertgebouw en was daarmee jongste deelnemer ooit aan het Holland Festival. In 2018 won ze de Dutch Classical Talent Tour & Award als eerste strijker. Daarna trad ze op als solist met het Metropole Orkest, gaf solo-concerten (o.a. in Club Cross-Linx) en richtte muziekpodium Splendor Amsterdam op. Diamanda is vooral in Nederland internationaal bekend geraakt als veelzijdig auteur van grensverleggende vioolvoorstellingen. - Akim Moiseenkov (2020):
Componist/performer Akim Moiseenkov won de productieprijs in 2020. Hij is een eigenzinnige muzikant (piano, elektronica en zang) die experimenteert met ongewone instrumenten en rituelen. Volgens de festivalinfo stelt hij filosofische vragen in zijn werk – zo gebruikte hij voor zijn Wonderfeel-project The Falsify Cycle zelfs elektronisch vervormde Beethoven-strijkmuziek. Moiseenkov bouwt een reputatie op als avontuurlijk componist/performer in de hedendaagse muziek. - Celia Swart (2021):
Componiste/saxofoniste Celia Swart won in 2021. Zij kreeg €10.000 om een multimediale voorstelling te creëren over isolatie en eenzaamheid. Dat deed ze met de Lipstick Percussion Duo, waarin ze speelden met verzonnen online rituelen, belichten en geluid. Na Wonderfeel 2021 was Swart vooral actief achter de schermen en in improvisatiekringen; ze blijft componeren en optreden in avant-garde ensembles. - Camiel Jansen (2022):
De winnaar op Wonderfeel in 2022 was componist en contrabassist Camiel Jansen. Hij ontving de prijs voor zijn werk De Toeslagenaffaire, dat op vrijdag 15 juli 2022 in première ging. In dit stuk combineerde Jansen audiosamples van politici en machthebbers met elementen uit moderne klassieke muziek, minimal music en jazz. Zijn doel was om de luisteraar een actieve herinnering te geven aan de maatschappelijke misstanden rondom de toeslagenaffaire. - Nienke Nasserian (2023):
Sopraan en theatermaker Nienke Nasserian won in 2023. Ze componeerde de “zelfhulp-opera” RISE, een theatraal muziekstuk over moderne zelfhulpmethoden, waarvoor ze de prijs kreeg. De première vond plaats op Wonderfeel 2023 en trok veel publiek. Nasserian profileert zich hiermee als jonge, innovatieve componiste met aandacht voor theatervorm. Ze treedt op met haar RISE-productie en werkt aan nieuwe muziekprojecten. - Thomas van Dun (2024):
Componist en producer Thomas van Dun won in 2024 de Keep an Eye Productieprijs. Met het prijzengeld ontwikkelde hij Tomorrow, Tomorrow, and Tomorrow: een rustgevend ligconcert voor twee vleugels, dat in juli 2024 in première ging op Wonderfeel. Het werk werd door jury en media geprezen als “een vredige luisterervaring die een tegenwicht biedt aan de hectiek van het moderne leven.” Van Dun werkte eerder samen met onder meer NPO Radio 4 en geldt als een veelbelovend vernieuwer binnen de hedendaagse klassieke muziek.